Makedonyada Üniversite Eğitimi - Makedonya Hakkında Bilgiler


Makedonyada Üniversite Eğitimi - Makedonya Hakkında Bilgiler

Balkanlar’ın merkezinde yer alan Makedonya Cumhuriyeti’nin başkenti yaklaşık 500.00’lik nüfusuyla ülkenin de en büyük kenti olan Üsküp’tür (Skopje).  Ülkenin toplamdaki nüfusu 2 milyonun biraz üstündedir.

Ülke istatistiksel bölgeler ve belediyeler yönetim sistemine sahiptir. Üsküp Bölgesi, Doğu Bölgesi, Kuzeydoğu Bölgesi, Pelagonya Bölgesi, Polog Bölgesi, Güneydoğu Bölgesi, Güneybatı Bölgesi, Vardar Bölgesi olmak üzere 8 istatiksel bölgeye sahiptir.

Sırbistan, Kosova, Bulgaristan, Yunanistan ve Arnavutluk komşu ülkeleridir. Makedonya bulunduğu merkezi konumun etkisiyle tarihinde Osmanlı İmparatorluğu da dâhil olmak üzere birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Bu durumun etkileri bugün ki Makedonya’ya çok kültürlü bir ortam ve geniş bir tarihi, kültürel miras olarak yansımıştır. Ortodoksların oranının diğer dinlere göre daha yüksek olmasına rağmen ülkede çok sayıda Müslüman yaşamaktadır. Ülkede yaşayan etnik halklardan en yüksek orana sahip olan Makedonların ardından Arnavutlar, Türkler, Romanlar, Sırplar, Boşnaklar ve Ulahlar gelmektedir. Ülkenin resmi ve eğitim dili Makedoncadır fakat etnik çeşitliliğin etkisiyle farklı diller de konuşulmaktadır. Türkçe de konuşulan dillerden biridir.

Makedonya’nın yüz ölçümü 25.713 km2dir. Ülkenin denize kıyısı yoktur ve dağlarla çevrilmiştir. Ülkenin en uzun nehri başkent Üsküp’ten de geçen ve şehri doğu-batı olarak ikiye ayıran Vardar Nehri’dir.

Makedonya da Mayıs-Ekim ayları hava sıcaklığı ortalaması 23 derecedir ve oldukça sıcak geçer fakat yaz aylarında bile akşamları hava serinler. Kışları rüzgârlı ve karlı geçer ve ortalama sıcaklık 2 derecedir. Yılın en sıcak ayı temmuz en soğuk ayı ise ocaktır.
Makedonya ile telefon görüşmesi yapmak için ülkenin uluslar arası telefon kodu 389’u tuşlayıp numarayı girmeniz gerekmektedir.

yurtdışı eğitim, yurtdışı üniversite eğitimi, makedonyada eğitim, makedonyada üniversite, makedon üniversiteleri, Makedonyada Türkçe eğitim, sınavsız yurtdışı, makedonyada İngilizce tıp, yurtdışı lisans tamamlama, makedonya üniversite eğitimi, YÖK denklik, makedonya hakkında, makedonyada üniversite, makedonya egitim, makedonya universite egitimi, makedonyada eğitim, yurtdisi makedonya, makedon Üniversiteleri, YÖK Denkliği, makedonyada egitim, makedonya universiteleri